Okul Sağlığı

Okul/Kurumlardaki Gıda İşletmeleri İlçe Denetim Ekipleri Tarafından Denetlenecek

          10.03.2016 tarih ve 28552893 sayılı Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Konulu Genelgenin etkinliğinin artırılması, okullarda sağlıklı beslenmenin sağlanması amacıyla; kurumlar arası verimli ve eşgüdüm içerisinde hareket edilmesi açısından  illerde Valinin onayı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan İl Denetim Komisyonu ve ilçelerde Kaymakamının onayı ile İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, TSM ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan  İlçe Denetim Ekipleri kurulacaktır.
Okul/Kurumlardaki Gıda İşletmeleri İlçe Denetim Ekipleri Tarafından Denetlenecek

        Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili kurum/kuruluşlarca hazırlanan 10.03.2016 tarih ve 28552893 sayılı Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Konulu Genelge  2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren yürürlüğe girmiştir.

      Yürürlükteki ilgi Genelge ile öğrenci, kursiyer ve çalışanlara, sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulması, yeterli ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesi ile doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılması, güvenilir gıdaya erişim sağlanarak olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar ile yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların önlenmesi (obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları vb.) amaç edinilmiştir.

       Genelgenin etkinliğinin artırılması, okullarda sağlıklı beslenmenin sağlanması amacıyla; kurumlar arası verimli ve eşgüdüm içerisinde hareket edilmesi açısından  illerde Valinin onayı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan İl Denetim Komisyonu ve ilçelerde Kaymakamının onayı ile İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, TSM ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan  İlçe Denetim Ekipleri kurulur.

       Kurulan İl Denetim Komisyonu ile İlçe Denetim Ekipleri aşağıda  yer alan Okul/Kurumlardaki Yemekhane, Kantin, Kafeterya, Büfe, Çay Ocağı Gibi Gıda İşletmelerinin Kontrol ve Denetimine İlişkin Uygulama Kılavuzuna göre okul/kurumlardaki gıda işletmelerinin kontrol ve denetimlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirler alınacak ve sonucu uygulama kılavuzuna göre Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bildirilecektir.

 

Valiliklere Giden Okul/Kurumlardaki Gıda İşletmelerinin Kontrol ve Denetimine Yönelik Yazıyı İndirmek İçin Tıklayınız.

 

Okul/Kurumlardaki Yemekhane, Kantin, Kafeterya, Büfe, Çay Ocağı Gibi Gıda İşletmelerinin Kontrol ve  Denetimine İlişkin Uygulama Kılavuzu İndirmek İçin Tıklayınız.

 

Okul/Kurumlardaki Gıda İşletmeleri Kontrol ve Denetim Uygulama Faaliyeti (ilçe Denetim Ekipleri Tarafından Kullanılacak) İndirmek İçin Tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı Atatürk Bulvarı No 98 Merkez Bina Zemin Kat C Blok 06648 Bakanlıklar/Ankara - 0 312 413 36 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.