Okul Sağlığı

‘’Sağlıklı Nesiller İçin Bir Adım Da Sen At’ Projesi Gaziantep´te Hayata Geçirildi.

Gaziantep İl´inde İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Şehitkamil Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde  "Sağlıklı Nesiller İçin Bir Adım Da Sen At" projesi hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında pilot okullarda değişik faaliyetlerle sağlıklı yaşam ve sporun hayatımızdaki önemine dair kazanımlar elde edilmesi hedeflenmektedir.
 ‘’Sağlıklı Nesiller İçin Bir Adım Da Sen At’ Projesi Gaziantep´te Hayata Geçirildi.

                                                                 20-02-201720-02-201720-02-201720-02-201720-02-201720-02-201720-02-201720-02-201720-02-2017

     

           Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Gaziantep Şehitkamil Belediyesi ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen bu proje de amaç; Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden birisi olan bireylerde görülen kontrol edilemez kilo artışı ve obezite konularında öğrencilerimizde farkındalık yaratmaktır. İlimizde yaklaşık 620 bin öğrenci eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında pilot uygulama olarak hayata geçirdiğimiz projemizde örneklem olarak farklı sosyolojik özellik gösteren 6 okul seçilerek önümüzdeki yıllarda geniş kapsamlı uygulama yapmak için veri oluşturmak hedeflenmiştir. Belirlenmiş okullarda 2535 öğrenci üzerinde yapılan çalışmalarda(boy-kütle endeksi ölçümü, hazırbulunuşluluk düzeyi ölçümü için ilk test uygulaması) % 20 oranında kilo oranı yüksek çıkan, risk grubunda olan öğrenci tespit edilmiştir.

                Bu tarama da elimizdeki öğrenci grupları içerisinde sağlık bakımından risk grubunda olan zayıf, kilolu öğrenciler ile öğrenci velilerine ve pilot okul kapsamındaki okulların kantin işletmecilerine İl Sağlık Müdürlüğü uzman hekimleri tarafından sağlıklı beslenme ve egzersiz üzerine bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecektir. Beden kitle indekslerinde akranlarına göre avantajlı olan öğrenci gruplarına genel beden eğitimi alanında uygulamalı eğitimler verilip branş bazında eğitimlere geçilerek yetenekli öğrencilerin takım çalışmalarına başlanacak ve bu öğrenciler uygun spor kulüplerine yönlendirilecektir. Böylelikle spor şehri olan ilimize elit sporcuların kazandırılması ile spor alanında ulusal ve uluslararası başarıların elde edilmesi beklenmektedir.  Beden kitle indeksi normal öğrencilere okullarında hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki aşamalı eğitim yapılacaktır. Bu çalışmalar neticesinde takımlar oluşturularak bu takımlarla turnuvalar düzenlenecek ve her çocuğun şampiyon olabileceği müsabakalar gerçekleştirilecektir.

                Tüm bu çalışmalardan sonra proje ile ilgili tüm paydaşların katılacağı bir çalıştay düzenlenecek ve ortaya çıkacak sonuçlara göre projenin tüm il kapsamında ve ülke genelinde uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği değerlendirilerek projenin bundan sonraki aşaması olan il düzeyinde ve ülke düzeyinde gerçekleştirilmesi; bakanlıkla ve gerekli kurumlarla görüşülerek hayata geçirilecektir.

 

                                                                                                                                     Cengiz METE

                                                                                                                           Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürü

                

Milli Eğitim Bakanlığı Atatürk Bulvarı No 98 Merkez Bina Zemin Kat C Blok 06648 Bakanlıklar/Ankara - 0 312 413 36 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.